Poslovni bonton 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača

Увод у бонтон
Бонтон је реч француског порекла и, преведено на наш језик, значи „добар тон“. Тачније, бонтон подразумева скуп правила за понашање у друштву - лепо понашање, леп начин изражавања, отмено држање, итд. У бонтону, можемо видети како се треба упознавати са њудима, руковати, како себе представити другима, како се понашати, како се обраћати, облачити, телефонирати, итд.
Понашање, манири, опхођење, облачење, све се то учи посматрањем, имитирањем или уочавањем и свакако да остоје разлике међу земљама јер на то утичу обичаји, култура, традиција, вера и слично. Сврха и крајњи циљ употребе бонтона јесте изградња личности у целини. Оно што је важно јесте то да, није битно бити другачији од свих по сваку цену, него комуницирати на лепшем, бољем и хуманијем нивоу, проверити и поправити своје пнашање.
Када је у питању бонтон у вербалној комуникацији, он подразумева да особа треба одговорно да стоји иза своје изговорене, а посебно дате речи. Дакле, иза комплетног говора или презентације стоји личност и она кроз тај „наступ“ презентује и себе у целини. Уклико је говорник објективан, јасан, прецизан, поштен, поуздан, љубазан, предузимљив, пријатан и коректан, допринеће стицању угледа у свом пословном окружењу. Веома је важно, дакле, створити у јавности слику о себи, као о особи која је стручна, поуздана, поштена, сигуран партнер, способан лидер, особа која је способна да створи пријатну и креативну атмосферу за рад.
Пословна комуникација представља систем усвојених конвенција која се добровољно прихватају, негују и развијају. Те конвенције су у ствари опште прихваћена правила понашања, као што су – манири, поздрављање, одећа, понашање на јавним местима, начела, принципи и друго.
Понашање – манири
Понашање је активност, тј. скуп одређених реакција и радњи, које су условљене биолошким, физичким, психолошким, социолошким и другим факторима. Манири су, дакле, одређена правила понашања и они се уче, стичу али и креирају. Креативност омогућава појединцу да трансформише своје манире у складу са временом и друштвом у коме се налази. Под добрим манирима подразумева се висок степен самоконтроле, јер је контрола знак зрелости, присебности, разумевања и поштовања других. Сталожена особа показује виск степен ослобођености. Поред тога, у пословном окружењу од великог утицаја је и контрола емоција. Претерано показивање емоција и препуштање изразито темпераментним реакцијама може угрозити поверење у особу. Непожељно понашање је и показивање љутње и беса, јер може довести до сукоба међу саговорницима. Особе које проблеме решавају кроз вику, свађу и галаму су, у ствари, несигурне и нестабилне. Веома је важно да особа успостави контролу над сопственим понашањем и реакцијама и тада ће се, уједно, и створити могућност за контролисање других.
Препорука сваком појединцу је да буде позитиван, ведар и снажан, јер ће, када то оствари, дисати пуним плућима, говорити јасно и течно, разговор ће тећи смирено и сталожено, реченице ће бити разговетне, идеје концизно (језгровито, сажето) саопштене, јасне и убедљиве. Лидер – професионалац у одређеној области, који влада многим вештинама, као што су комуникација, вербално и невербално изражавање, спорт итд., вођа који је сигуран, информисан, самопоуздан, одлучан, храбар, оптимиста – зна да води тим, врши контролу, да насмеје, да посаветује, да да или прими комплимент.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!